Reed Türkiye 2024 Ücret Rehberi

Türkiye'deki ortalama maaşları sektörlere göre karşılaştırmak için Ücret rehberi kullanın - hem işverenler hem de çalışanlar için bir kaynak.

2 mins read
Image 2024 03 05 T11 32 12

2024 maaş rehberimiz, Türkiye’de yedi sektörün ortalama maaşlarına ve yan haklarına odaklanıyor. Rehberde öne çıkan trendleri ve içgörüleri vurgulamak için Türkiye’de ilan edilen işlerdeki veriler kullanılıyor, bu sayede ülke genelinde iş gücünüz için ortalama maaşları karşılaştırmanız ve ne kazanabileceğinizi öğrenebilmeniz sağlanıyor.

2024’ün başlarında birçok AB ülkesinin hala yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele ettiği bir ortamda her şey belirsiz görünüyor. Buna ek olarak, pandeminin süregelen etkisiyle birlikte ülkede beceri boşlukları yaratan çalışanlar için yoğun bir talep var.

Kurumlarda çalışan, fark yaratan kişilerdir. Dolayısıyla yeni, kaliteli çalışanların ilgisini çekmek ve en iyileri bünyede tutmak için şirketlerin en iyi ücretleri ve yan hak paketlerini sunmak için elinden geleni yapması önem kazanıyor.

Reed’in yayınladığı iş ilanlarındaki verileri kullanan 2024 Türkiye maaş rehberimiz, en başarılı maaş kontrol aracıdır. Ortalama maaşınızı bildirmek için rehberimizi kullanarak Türkiye’nin her yerinde hangi pozisyonların değerli ve uygun olduğunu keşfedebilir ve yeni çalışanlar ararken veya bir sonraki göreviniz için arayıştayken öne çıkabilirsiniz.

Araştırmamızın önemli istatistiki verileri

Yıllık maaş rehberimizi daha fazla zenginleştirmek için 2023’ün sonunda çalışanların bir bölümüyle anket yaptık. Rehberimizin ‘Anket sonuçları’ bölümünde tüm önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araştırmamızda öne çıkan bulgular:

  • Katılan çalışanların %77’si yeni bir iş arıyor veya aramayı düşünüyor

  • Uzmanların %47’si şu anki maaşından mutlu değil

  • %9’u herhangi bir yan hak almadıklarını söylüyor

  • Alınan en yaygın yan haklardan üçü: yıllık maaş zammı (%71), özel sağlık sigortası (%66) ve iş telefonu (%63)

  • Çalışanların en çok istediği yan haklar: performans primi (%60), şirket aracı veya araç ödeneği (%59) ve özel sağlık sigortası (%57).


“Enflasyonla rekabet neredeyse imkansız hale geldiğinden şirketlerin maaş dışında alternatif yan haklara ve çalışma modellerine yönelmesi gerekecek ve çalışanlarını mutlu etmesi ve yeni yetenekler için şirketin cazip konumunu sürdürmesi bir zorunluluk olacak. Maaş dışında yan haklara ek tatil ve sağlık paketlerinin yanı sıra esnek çalışma modeli de dahil edilebilir."


Reed Genel Müdürü Asiye Yıldırım


Reed Türkiye maaş rehberi neden indirilmeli?

  • Reed’in rehberi Türkiye’de yedi sektörün değişen kıdem seviyelerinde birçok pozisyonu kapsıyor. Dönemsel çalışan veya kariyerine yeni adım atmış biri olmanızdan bağımsız olarak, başarıya giden yolda size yardımcı olacak değerli bilgiler edineceksiniz.

  • İşe alım uzmanlarımız her sektöre ilişkin önemli bilgiler sağlarken Reed’in uzmanları iş dünyasını daha derinlemesine tartışıyor. Bu sayede, başka bir yerde tanık olamayacağınız, bambaşka bir iş piyasası perspektifi ediniyorsunuz.

  • Rehberimizdeki veriler bugün beklenen maaşları esas aldığından çalışanlarınıza sunduğunuz veya kendiniz kabul ettiğiniz maaşlarla ilgili bilinçli kararlar almak ve kararlarınıza yön vermek üzere bu bilgileri kullanabilirsiniz. En yeni trendleri ve gelişmeleri takip edebilecek ve yenilikleri kaçırmayacaksınız.

  • 1960’lı yılların başında Reed, Birleşik Krallık’ta işe alım uzmanlığında bir adım attı. O tarihten bu yana bir aile şirketi olarak dünyanın en büyük işe alım markası olduk ve Birleşik Krallık, Avrupa, ABD, Orta Doğu ve Doğu Asya’da ofisler açtık.

  • Dünya genelinde 20 uzman sektöründe uzmanlığımız ve en büyük uluslararası aday veri tabanlarına erişimimizle attığımız her adımda şu amaca hizmet etmek istiyoruz: iş yaşamını iyileştirmek.