Telefon mülakatında adaylara sorulacak en önemli sorular

Herkese uygun olmayabilir, ancak telefon mülakatlarının birçok avantajı vardır. Hızlıdırlar, ayarlanmaları kolaydır ve başvuru sahiplerini elemeye başlarken size doğru düzeyde bilgi sağlarlar.

3 mins read
Phone Interviews

neredeyse 2 yıl önce

Herkese uygun olmayabilir, ancak telefon mülakatlarının birçok avantajı vardır. Hızlıdırlar, ayarlanmaları kolaydır ve başvuru sahiplerini elemeye başlarken size doğru düzeyde bilgi sağlarlar.

Tabii ki telefon mülakatlarının da belli zorlukları vardır. Bunlar çoğunlukla, konuştuğunuz kişiyi görememenizden kaynaklanır. Telefon mülakatlarından en iyi şekilde yararlanmak için sormanız gereken türden sorularla ilgili bir başlangıç sunuyoruz.

İşleri basit tutun...

Telefon mülakatlarında kapılıp gitmemek önemlidir. Telefon mülakatlarının, hangi adayları yüz yüze görüşmeye davet edeceğinize karar vermek üzere tarama yöntemi olarak tasarlandıklarını unutmayın. Adayınızın tüm hayat hikayesine ihtiyacınız yok. Basit sorular en iyisidir.

Adaylar genellikle gergin olabilir, bu da adayın rahat hissetmediği ve adayınız hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinemediğiniz bir görüşmeye neden olabilir. Kendinizi tanıtarak, görüşmenin ne kadar süreceğini açıklayarak ve nasıl yapılandırılacağını söyleyerek adayların rahat hissetmesini sağlayın.

Ne tür sorular sormalısınız?

İşleri basit tutmayı unutmayın. Görsel etkileşimin olmaması, telefon mülakatlarının uzun cevaplar gerektiren karmaşık sorulara uygun olmadığı anlamına gelir. Elbette, adaylarınızın cevaplarının eksiksiz olmasını istersiniz ancak üzerinde kapsamlı düşünmeleri gereken bir şey sormayın.

Sorular, başvuru sahibi hakkında daha fazla bilgi edinmeye yönelik olmalı, bir özgeçmiş ve kapak yazısında verilen bilgileri açmalı ve mesleki deneyimlerinin göreve uygun olup olmadığını değerlendirmelidir. İşte adaylara sorulacak en iyi telefon mülakatı soruları için ipuçlarımız.

1. Bu pozisyona başvurmanıza ne sebep oldu?

Adayınız işe istekli mi? Tutkulu bir cevap arayın. Umursamaz ve kayıtsız görünen biri yerine, sizin tarafınızdan işe alınmayı gerçekten önemseyen bir aday istersiniz. Adayın işe karşı içtenlikle istekli olması, adayınızın söz konusu görevde başarılı olmak için gerekenlere sahip olduğuna inandığını gösterir.

2. Tarama soruları

Tarama soruları, bir adayın, belirli bir yazılımda uzmanlık veya önemli bir nitelik gibi, rol için gereken temel asgari deneyime veya becerilere sahip olup olmadığını ölçmenize olanak tanır. Örnek tarama soruları şunlar olabilir:

·         Seyahat engeliniz var mı?

·         Aktif ehliyetiniz var mı?

·         PRINCE2 sertifikanız var mı?

Tarama soruları her zaman için işe aldığınız rolün türüne göre belirlenir ve iş tanımına göre yönlendirilmelidir. Sadece uygun olan adayların yüz yüze görüşmeye geçmelerini sağlamanın basit bir yoludur ve evet/hayır soruları kadar basit olabilirler.

3. Bu rolde başarılı olmanıza yardımcı olacak deneyiminiz nelerdir?

Başvuranın iş tanımını incelediğine dair kanıt arayın. Gerekli deneyime sahip olduklarını kanıtlayan somut örnekler sağlamalıdırlar. İdeal olarak cevapları, somut, ölçülebilir sonuçlar sağlamak için bilgilerini/deneyimlerini nasıl uyguladıklarını da gösterecektir.

4. Mevcut işinizden neden ayrılıyorsunuz/Önceki işinizden neden ayrıldınız?

Adayınız mevcut işvereninden ne kadar hoşlanmadığı konusunda kapsamlı bir eleştiriye başlarsa, muhtemelen alarm zilleri çalacaktır. Yeni gelişim alanlarına istek duyan veya söz konusu alanda, hatta daha da iyisi, kuruluşunuzda açık bir pozisyon bekleyen adayları arayın.

5. Bir pozisyonda aradığınız gelişim alanları nelerdir?

6. Bir işte sizin için önemli olan nedir?

7. İşe yaklaşımınızı nasıl tanımlarsınız?

Bu soru seti, başvuru sahibinin profesyonel zihniyeti hakkında daha fazla bilgi edinmede yararlıdır. Ne kadar iddialılar? Mesleki gelişim arıyorlar mı? Öz disiplinleri nasıl? Cevaplarını nasıl yapılandırdıklarını dikkatlice dinleyin ve kişi tanıtım belgesiyle benzerlikler arayın.

8. Sizi ne motive eder?

9. Ne tür bir çalışma ortamında en iyi performansı gösteriyorsunuz?

Bu sorular, adayın kuruluşunuzun ortamına ne kadar uygun olacağını değerlendirmenize olanak tanır. Çok fazla yardıma ihtiyacı var mı yoksa kendi kendine iş başlatabilir mi? Yalnız çalışmayı mı tercih ediyor yoksa işbirliği yapabilir mi? Bazen bireyler ne kadar yetenekli olurlarsa olsunlar belirli çalışma ortamlarına uygun olmayabilirler.

10. İş dışında hobileriniz nelerdir?

Adayınızın önce bir insan, sonra bir profesyonel olduğunu unutmak kolay olabilir. Hattın diğer ucundaki kişinin, ekibin diğer üyeleriyle uyumlu çalışabileceğine dair işaretler arayın.

11. Sormak istediğiniz bir şey var mı?

Adayınızın iş veya işe alım süreci ile ilgili olabilecek tüm sorularını yanıtlamanız önemlidir. Sorularını yanıtladıktan sonra, adaya zaman ayırdığı için teşekkür ederek ve iletişim bilgilerinizi vererek görüşmeyi sonlandırın. Başka soruları olursa sizinle iletişime geçmekten memnun olacaklardır.

Telefon mülakatlarından ihtiyacınız olan bilgileri almak, işleri basit tutmak ve adaylarınızın rol için gerekli olan temel özelliklere sahip olduğuna dair kanıt aramakla ilgilidir. Sıra yüz yüze mülakatlara geldiğinde, uygun olmayan adayları önceden eleyerek zaman kazanmış olacaksınız. Bu da yüz yüze mülakatlarda temel sorulara daha az zaman ayırmak ve özgeçmişin ardındaki kişiyi derinlemesine inceleyebilmek anlamına gelir. Tıpkı olması gerektiği gibi.

Şunlar da ilginizi çekebilir...

Reed Türkiye 2024 Ücret Rehberi
2 mins read
 1. Featured

Reed Türkiye 2024 Ücret Rehberi

2024 maaş rehberimiz, Türkiye’de yedi sektörün ortalama maaşlarına ve yan haklarına odaklanıyor. Rehberde öne çıkan trendleri ve içgörüleri vurgulamak için Türkiye’de ilan edilen işlerdeki veriler kullanılıyor, bu sayede ülke genelinde iş gücünüz için ortalama maaşları karşılaştırmanız ve ne kazanabileceğinizi öğrenebilmeniz sağlanıyor.

2024’ün başlarında birçok AB ülkesinin hala yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele ettiği bir ortamda her şey belirsiz görünüyor. Buna ek olarak, pandeminin süregelen etkisiyle birlikte ülkede beceri boşlukları yaratan çalışanlar için yoğun bir talep var.

Kurumlarda çalışan, fark yaratan kişilerdir. Dolayısıyla yeni, kaliteli çalışanların ilgisini çekmek ve en iyileri bünyede tutmak için şirketlerin en iyi ücretleri ve yan hak paketlerini sunmak için elinden geleni yapması önem kazanıyor.

Reed’in yayınladığı iş ilanlarındaki verileri kullanan 2024 Türkiye maaş rehberimiz, en başarılı maaş kontrol aracıdır. Ortalama maaşınızı bildirmek için rehberimizi kullanarak Türkiye’nin her yerinde hangi pozisyonların değerli ve uygun olduğunu keşfedebilir ve yeni çalışanlar ararken veya bir sonraki göreviniz için arayıştayken öne çıkabilirsiniz.

Araştırmamızın önemli istatistiki verileri

Yıllık maaş rehberimizi daha fazla zenginleştirmek için 2023’ün sonunda çalışanların bir bölümüyle anket yaptık. Rehberimizin ‘Anket sonuçları’ bölümünde tüm önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araştırmamızda öne çıkan bulgular:

 • Katılan çalışanların %77’si yeni bir iş arıyor veya aramayı düşünüyor

 • Uzmanların %47’si şu anki maaşından mutlu değil

 • %9’u herhangi bir yan hak almadıklarını söylüyor

 • Alınan en yaygın yan haklardan üçü: yıllık maaş zammı (%71), özel sağlık sigortası (%66) ve iş telefonu (%63)

 • Çalışanların en çok istediği yan haklar: performans primi (%60), şirket aracı veya araç ödeneği (%59) ve özel sağlık sigortası (%57).


“Enflasyonla rekabet neredeyse imkansız hale geldiğinden şirketlerin maaş dışında alternatif yan haklara ve çalışma modellerine yönelmesi gerekecek ve çalışanlarını mutlu etmesi ve yeni yetenekler için şirketin cazip konumunu sürdürmesi bir zorunluluk olacak. Maaş dışında yan haklara ek tatil ve sağlık paketlerinin yanı sıra esnek çalışma modeli de dahil edilebilir."


Reed Genel Müdürü Asiye Yıldırım


Reed Türkiye maaş rehberi neden indirilmeli?

 • Reed’in rehberi Türkiye’de yedi sektörün değişen kıdem seviyelerinde birçok pozisyonu kapsıyor. Dönemsel çalışan veya kariyerine yeni adım atmış biri olmanızdan bağımsız olarak, başarıya giden yolda size yardımcı olacak değerli bilgiler edineceksiniz.

 • İşe alım uzmanlarımız her sektöre ilişkin önemli bilgiler sağlarken Reed’in uzmanları iş dünyasını daha derinlemesine tartışıyor. Bu sayede, başka bir yerde tanık olamayacağınız, bambaşka bir iş piyasası perspektifi ediniyorsunuz.

 • Rehberimizdeki veriler bugün beklenen maaşları esas aldığından çalışanlarınıza sunduğunuz veya kendiniz kabul ettiğiniz maaşlarla ilgili bilinçli kararlar almak ve kararlarınıza yön vermek üzere bu bilgileri kullanabilirsiniz. En yeni trendleri ve gelişmeleri takip edebilecek ve yenilikleri kaçırmayacaksınız.

 • 1960’lı yılların başında Reed, Birleşik Krallık’ta işe alım uzmanlığında bir adım attı. O tarihten bu yana bir aile şirketi olarak dünyanın en büyük işe alım markası olduk ve Birleşik Krallık, Avrupa, ABD, Orta Doğu ve Doğu Asya’da ofisler açtık.

 • Dünya genelinde 20 uzman sektöründe uzmanlığımız ve en büyük uluslararası aday veri tabanlarına erişimimizle attığımız her adımda şu amaca hizmet etmek istiyoruz: iş yaşamını iyileştirmek.

Elde tutma, 2023'te işverenler için en büyük öncelik olacak
3 mins read

Elde tutma, 2023'te işverenler için en büyük öncelik olacak

Ülkemiz dayanıklı ve bazı sektörlerde büyüme için umut var, ancak genel olarak işverenlerin 2022'de karşılaştığı zorlukların önümüzdeki yıl da devam etmesi muhtemel.

Enflasyon oranları ve hayat pahalılığı

Liranın değerinin düşmesi, yabancı yatırımcıların ülkede faaliyet göstermesini ve profesyonellerin yurt dışında çalışmasını daha çekici hale getirdiğinden, bu yıl Türk işverenler çabalarını yetenekleri elde tutmaya odaklayacaklar.

Hükumet geçen yıl asgari ücreti iki kez önemli ölçüde artırdı ve birçok iş insanı maaşları yükselen enflasyona denk hale getirmek için mücadele ediyor. Bunun üzerine birçok işveren, mevcut iş güçlerini mevcut işlerinde kalmak üzere teşvik etmek için yıl ortasında benzer bir maaş artışı verdi. Ancak işverenler açısından, Türkiye'de herkesi etkileyen artan hayat pahalılığına ayak uydurmak zor.

Ekonomik krizin bir sonucu olarak özellikle İstanbul gibi şehirlerde gıda ve konut fiyatları yüksek. Bu, birçok kişinin kendini stresli hissetmesine ve işle bağını koparmasına ve daha yüksek bir maaş ve daha az hayat pahalılığı için büyük şehirlerden taşınmaya hazır hissetmesine neden oldu. Uzaktan/hibrit çalışmanın mümkün olmadığı, daha üst düzey pozisyonlarda ortaya çıkan yetenek kıtlığı, şayet hükumet daha fazla önlem almazsa, muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam edecek.

2023'ün öne çıkan trendleri

Artık Türkiye'de faaliyet gösteren daha fazla yabancı şirketle birlikte, profesyoneller için daha fazla fırsat ve işverenler arasında daha fazla rekabet var. Birçok işletme maliyetleri kısmak zorunda kalıyor ve yönetmek için potansiyel olarak küçülmek zorunda kalacak, ancak şirketler küresel tedarik zinciri sorunlarıyla uğraşırken savunma, e-ticaret, pazarlama ve satış gibi bazı sektörler büyüyor.

Mühendislik ve imalat sektörlerinde önemli bir büyüme gördük ve bunun yıl boyunca devam etmesi muhtemel. Jeopolitik konumumuz lojistik açıdan bize büyük avantaj sağlıyor. Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerinde imalat ve lojistik maliyeti daha yüksek, bu da dünya çapındaki şirketlerin kendi maliyetlerini kısmaya çalışmasıyla Türkiye'yi üretim ve ihracat için karlı bir yer haline getiriyor.

Doğal olarak, üretime olan talep arttıkça, mühendisler ve satın alma ve tedarik zincirindekiler çok daha fazla fırsat bulacak. Bu sektörlerde emekliliğe yaklaşan pek çok kişiyle, işletmelerin bu deneyimli çalışanların bilgilerini korumak için strateji oluşturması gerekecek. Bu, ülke genelinde yüksek ciroya katkıda bulundu. Bunun etkisini azaltmanın bir yolu, çalışanları daha üst düzey pozisyonlara getirmek ve alt pozisyonlar için dışarıdan işe almak.

Teklifinizi en iyi hale getirin

İşverenler, çalışan katılımına odaklanmalı ve mevcut iş gücünü desteklemek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Ciro şu anda tüm sektörlerde yüksek, birçok profesyonel kendi masraflarını karşılamak için daha yüksek maaşlara yöneliyor, ancak bazıları yeterli teşvik olmadan istikrarlı bir işten ayrılma konusunda tereddüt ediyor. İşverenler, kimseyi sınırlı yetenek havuzundan dışlamadıklarından emin olmalıdır. Kapsayıcılık taahhüdünü göstermek, daha fazla iş başvurusunu teşvik etmenin en iyi yoludur.

Pozisyon için doğru oldukları takdirde, şirket içindekileri işe almak veya kalıcı hale gelmesi olası profesyonellerle işleri geçici olarak doldurmak uygun maliyetlidir. Çoğu insan öğrenme ve gelişme fırsatını takdir ettiğinden ve işverenlerini sadakatleri ve sıkı çalışmalarıyla ödüllendireceklerinden, tüm doğru becerilere veya niteliklere sahip olmayan işçilere vasıf kazandırmak, büyük bir yatırım getirisi sunar. İş gücüne katılan yeni nesil, özellikle öğrenmeye ve işte organik olarak ilerlemeye heveslidir.

Profesyoneller, giderek daha fazla değerleri kendilerininkine uyan işverenler bulmakla ilgilenmektedir. Artık hayat pahalılığı krizinde bile en rekabetçi maaşı sunmak yeterli değil. Bir şirket etiğini, değerlerini ve kültürünü dürüstçe yansıtan bir çalışan değer yaklaşımına sahip olmak, insanların bir işletmeye katılmadan önce daha bilinçli karar vermelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Birisi en başından ne umması gerektiğini bildiğinde, şirkette daha uzun süre kalma ve değerleri şirketin değerleri ile örtüşmezse hayal kırıklığına uğramama olasılığı daha yüksektir.

İş dünyası liderleri, profesyonellerin pandemiden bu yana beklediği yüksek maaş, büyüme fırsatları, arzu edilen yan haklar ve çalışma saatlerinde ve yerinde esnekliğe ek olarak sağlam bir paket sunmalıdır. Örneğin bazı işverenler, işçilerin evlerini ısıtmalarına ve kışın işe gitmelerine destek olmak için enerji ve yakıt ödenekleri sunarak ilave yol kat etmiştir.

Maaş rehberimiz, birden fazla sektördeki işler için ortalama maaşları gösteren veriler ve sektöre özgü en son trendlere ilişkin bilgiler aracılığıyla kararlarınızı şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Hemen 2023 Türkiye maaş rehberimizi indirin veya bugün danışmanlarımızdan biriyle konuşun.

Reed Türkiye 2023 Ücret Rehberi
2 mins read
 1. Featured

Reed Türkiye 2023 Ücret Rehberi

​Türkiye'deki ortalama maaşları sektörlere göre karşılaştırmak için Ücret rehberi kullanın - hem işverenler hem de çalışanlar için bir kaynak.

2023 maaş rehberimiz, Türkiye'deki yedi sektördeki ortalama maaşları ve yan hakları ele almaktadır. Rehber, ülke çapında iş gücünüz için ücret ve yan hakları karşılaştırmanıza veya kazanç potansiyelinizi keşfetmenize olanak tanır. Hemen ücretsiz maaş rehberimizi indirin.

Ekonomik kriz ve katlanarak artan enflasyon ülke çapında belirsizliğe neden olurken, pandeminin devam eden etkisi ve birçok sektördeki yetenek kıtlığı nedeniyle Türkiye'nin iş gücü önemli ölçüde azaldı.

Bu gergin ve aday odaklı piyasada, doğru profesyonelleri çekmek ve elinizde tutmak için maaşlarınızı yeniden incelemeniz ve rakiplerinizle karşılaştırmanız çok önemlidir.

Rehberimizi kullanarak, ülke genelindeki işlerin değerini anlayacak ve yeni çalışanlar veya yeni bir iş ararken öne çıkmayı başaracaksınız.

Maaş rehberimiz kimlere yönelik?

İster şu anda yeterince kazanıp kazanmadığınızı, ister bir kariyer adımının daha kazançlı olup olmayacağını veya personelinize yeterince ödeme yapıp yapmadığınızı belirlemek istiyor olun, maaş rehberlerimiz, ülke genelinde muhasebe ve finans işlerinden teknoloji işlerine kadar, birden fazla sektördeki maaşları karşılaştırmanıza olanak tanır.

Karşılaştırma konusunda tavsiyeye mi ihtiyacınız var?

Maaşları karşılaştırmak için maaş rehberimizi kullanın ve çalışanlarınıza rekabetçi ücretlendirme planları sunmak için en çok istenen yan hakları değerlendirin. Yetenekli kişilerin azlığı ve talebin yüksek olması nedeniyle, mevcut iş gücünüzü elinizde tutmanıza yardımcı olacak pazar bilgisine sahip olmalısınız. Bunu yapmak, işleriniz için daha fazla sayıda başvuruyu teşvik edecektir.

Maaşınız ne kadar olmalı?

Değerinizi anlamak, yeni bir işi kabul edip etmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olmak veya kariyer yolunuzu belirlemek ve farklı bir sektöre geçmek için zaman ayırmaya değip değmeyeceğini anlamak üzere 2023 maaş rehberlerimizi kullanın?

Rehber hangi sektörleri kapsıyor?

Reed Turkey 2023 maaş rehberimizde, aşağıdaki sektörlerdeki maaşlara ve yan haklara bakıyoruz:

Muhasebe ve finans

İş desteği ve yönetim

Mühendislik ve imalat

İnsan kaynakları

Pazarlama ve satış

Satın alma ve tedarik zinciri

Teknoloji

Bu nedenle, ister bir bilişim müdürü (CIO), finans müdürü (CFO), İK iş ortağı veya pazarlama araştırma müdürü işe almak isteyin, ister bordro uzmanı, denetçi yardımcısı veya satın alma müdürü olarak ne kazanmanız gerektiğini bulmaya çalışın, emin olmak için Reed'in rehberini kullanabilirsiniz.

Neden Reed Türkiye maaş rehberini seçmelisiniz?

Reed'in maaş rehberi mevcut olanların en güveniliridir ve kendi işe alım uzmanlarımızdan alınan veriler ve içgörülerle bir araya getirilmiştir.

Ek olarak, rehber, uzmanlarımızın içgörüleriyle ulusal sektörlere genel bir bakış sunar.

Verilerimiz, en bilinçli seçimleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Maaş ve yan hakların karşılaştırması

Maaş rehberimiz konusunda bilgi vermek üzere 115 çalışanla anket yaptık. Analizin tamamını rehberin "Anketimizden çıkan sonuçlar" bölümünde okuyabilirsiniz.

Araştırmamızdan elde edilen önemli bulgular şunları içerir:

Çeyrek dilimi aşkın kişi (%26) mevcut maaşlarından "biraz mutsuz", %16'sı bundan "çok mutsuz" olduğunu bildiriyor. Neden mutsuz oldukları sorulduğunda, yanıt verenlerin %100'ü bunun nedeninin maaşlarının yaşam maliyetine paralel olarak artmaması olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yüzde üçü, şu anda çalıştıkları yerde herhangi bir yan hakka sahip olmadıklarını söyledi

Yan hak alanlar arasında en yaygın ilk üç imkan, şirket cep telefonu (%67), performans primi (%57) ve sağlık sigortasıdır (%56).

Yeni bir iş ararken, %72'si şirket arabasını/arabayı en cazip yan haklardan biri olarak görür; ardından sağlık sigortası ve performans primi (her ikisi de %65) ve yıllık maaş artışı (%58) gelmektedir.

Maaşları ve yan hakları etkin bir şekilde karşılaştırmak için yukarıdaki düğmeyi kullanarak 2023 Türkiye maaş rehberimizi şimdi indirin.