Dört günlük çalışma haftası: eksileri ve artıları

Geçtiğimiz 2 yıl, kuruluşlara, çalışanların çalışmasını gerektiren saat ve gün sayısı da dahil olmak üzere, nasıl çalıştıklarını düşünmeleri için zaman tanıdı.

5 mins read
A Four Day Work Week The Pros And Cons

neredeyse 2 yıl önce

Pek çok işletmenin neredeyse bir gecede evden çalışmak için ofisini terk etmek zorunda kalmasıyla birlikte, koronavirüs pandemisinin Birleşik Krallık'taki çalışma şeklimizi değiştirdiği bir sır değil. Bunun yanı sıra, geçen yıl içinde Koronavirüs Sırasında İşte Tutma Planının uygulamaya konduğunu ve evde eğitimle uğraşmanın zorluğunu gördük. Bu yüzden birçok işverene esnek çalışma düzenlemelerine izin vermekten başka seçenek kalmadı.

Evden çalışmaya bu ani geçiş ve hibrit çalışmadaki artışla birlikte, iş-yaşam dengesi ve işletmelerin 'tipik çalışma haftalarını' sorguladığı konusunda giderek daha fazla konuşmaya şahit olduk.

Beş günlük çalışma haftası, özellikle Birleşik Krallık'ta kültürel bir norm haline gelmiştir, ancak bir yıldan fazla süren değişimin ardından, bu yaklaşımı yeniden düşünmenin zamanı geldi mi ve eğer yaparsak, işletmeler başarılı olmaya devam edecek mi? Yoksa üretkenlik bir darbe mi alacak?

LinkedIn takipçilerimize “Şirketinizin çalışma saatlerini dört günlük çalışma haftasına çevirmeyi düşünür müsünüz?” diye sorduk. 919 oyla %50 evet dedi, ancak çalışma saatlerinin aynı kalması koşuluyla. %33 ise çalışma saatlerinin azaltılması koşuluyla evet dedi, %12 hayır dedi ve %6 ise bunu onaylayabileceğini belirtti fakat şu an için hayır cevabı verdi.

Ankete katılanların %83'ü dört günlük çalışma haftasından taraf olmasının yanı sıra, şirketlerin bunu yapmak isteyip istemeyeceklerine karar verirken göz önünde bulundurması gereken birçok husus var.

Dört günlük çalışma haftası için durum nedir?

Dört günlük çalışma haftası iki şekilde tanımlanabilir; ilki, bir çalışanın tam zamanlı saatlerini (genellikle 35 saat) dört günlük bir süreye sıkıştırmasıdır. İkincisi, bir çalışanın çalışma saatlerini (tipik olarak 28 saate) dört güne sığacak şekilde azaltmaktır, böylece üç günlük bir hafta sonu geçirebilirler.

Birçok kişi, beş günlük çalışma haftasının 19. yüzyılda etkili olmasına rağmen, artık günümüz profesyonellerinin ihtiyaçlarına uymadığını savunmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle, bazı günlük görevler zaman açısından önemli ölçüde daha verimli hale geldi. Ofiste gerçekleştirilen görevlerin kolaylaşmasıyla birlikte, daha uzun çalışma saatlerinin mutlaka personelin daha üretken olduğu anlamına gelmediğine dair bir argüman görüyoruz.

Özellikle, son birkaç yılda Japonya, Yeni Zelanda, İspanya ve en son İzlanda dahil olmak üzere dünya çapında birçok ülke, çalışanları üzerindeki etkisini araştırmak için dört günlük çalışma haftasını denedi.

Microsoft, Japonya'daki ofislerinde dört günlük çalışma haftalarını denedi ve kısaltılmış çalışma haftasının daha verimli toplantılara, daha mutlu çalışanlara ve şaşırtıcı bir şekilde üretkenlikte %40 oranında artışa yol açtığını gördü. Benzer şekilde İzlanda, çeşitli kamu iş yerlerinde azaltılmış saatlerle çalışanları izleyen bir deneme yaptı ve ülkedeki işgücünün %86'sının aynı ücret karşılığında daha kısa bir çalışma haftasında çalıştığı genel bir başarı olduğunu tespit etti.

BBC için bir yazılan makalede,  dört günlük çalışma haftası uygulayan danışmanlık şirketi Autonomy'nin Araştırma Direktörü Will Stronge şunları söyledi: “Kamu sektörü daha kısa çalışma haftalarının öncüsü olmaya hazır olduğunu gösteriyor ve diğer hükümetler bundan dersler çıkarabilir.”

Birleşik Krallık'ta birçok işletme de dört günlük çalışma haftasını denedi ve hatta bazıları kalıcı olarak buna geçiş yaptı. Gloucestershire merkezli PR ajansı Radioactive Public Relations, altı ay boyunca haftada dört günlük çalışmayı denedi ve işin daha da kârlı olduğunu, çalışanların hastalık günlerinin yarıya indiğini gördü.

Dört günlük çalışma haftasının avantajları nelerdir?

Bu konsepti deneyen büyük ve küçük ölçekli şirketler, dört günlük çalışma haftasının kuruluşunuza getirebileceği faydaların kanıtı haline geldi.

Verimlilik seviyelerinde artış

Araştırmalar, daha az saat çalışmanın üretkenliği artırdığını göstermiştir. Çalışanlar işte daha az zaman harcadıkça daha mutlu ve tatmin olmuş hissedebilirler, bu da iş yerindeyken işlerine odaklanmalarını sağlar.

Büyük bir Yeni Zelanda işletmesi olan Perpetual Guardian, dört günlük çalışma haftasını denedi ve üretkenlikte yalnızca %20'lik bir artış sağlamakla kalmadı, iş-yaşam dengesi puanları da %54'ten %78'e yükseldi.

Çevresel ve maliyet tasarrufu sağlayan faydalar

Çalışma haftanızı kısaltmak, çalışanların işe gidip gelişini de azalttığından, karbon ayak izini düşürmek anlamına gelir.

Pandemi boyunca gördüğümüz gibi, çalışanları aynı dört gün içinde çalışan işletmeler, genel giderlerden tasarruf edebilir ve hatta bazı durumlarda vergi indirimine hak kazanabilirler.

Daha mutlu çalışanlar ve işe daha az devamsızlık

Akıl sağlığı derneği Mind'a göre, İngiltere'de her altı kişiden biri herhangi bir haftada genel bir akıl sağlığı sorunu yaşadığını bildiriyor ve her beş kişiden biri, işe gitmemek için hasta olduğunu söylediğini kabul ediyor.

Dört günlük çalışma haftaları, çalışanlara kişisel gelişime odaklanmak veya sevdikleriyle vakit geçirmek için daha fazla zaman bırakır. Bu, yalnızca çalışanların mutluluğunu artırmakla kalmayıp aynı zamanda daha az tükenmişlik yaşamalarını, görevlerine daha odaklı ve daha mutlu olmalarını sağlayabilir.

Daha iyi işe yerleştirme ve elde tutma

Pandemi sırasında hibrit çalışma ve uzaktan çalışmanın artması, çalışanların işverenlerinden daha fazla esneklik istemesine neden oldu.

CIPD, insanların çoğunluğunun esnek çalışmanın yaşam kaliteleri için olumlu olduğunu düşündüğünü ve insanların %30'unun bunun ruh sağlıklarını olumlu etkilediğini düşündüğünü bildirdi. Bu nedenle, potansiyel yeni ve mevcut çalışanlara esnek bir çalışma modeli sunmak, yetenekli profesyonelleri çekmenin ve elde tutmanın harika bir yoludur.

Dört günlük çalışma haftasının dezavantajları nelerdir?

Dört günlük çalışma haftasının faydaları olsa da dezavantajları da vardır:

"Halihazırda personel sıkıntısıyla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde daha fazla vardiyayı kapsamamız gerektiğinden, dört günlük çalışma haftası pratik olarak işe yaramaz."

Tüm sektörler için uygun değildir

Ne yazık ki dört günlük çalışma haftası modeli her sektöre uymaz. Bazı işletmeler veya meslekler, 7/24 hazır bulunmayı gerektirir. Bunlar için kısaltılmış bir çalışma haftası pratik olmayabilir ve bazı durumlarda daha uzun teslim sürelerine sebep olarak çalışmayı geciktirir.

İsmini vermek istemeyen bir hemşire, sağlık sektöründe haftada dört günlük çalışmayla ilgili çekincelerini dile getirerek şunları söyledi: “Bir Acil Bölümü hemşiresi olarak dört günlük çalışma haftası bizim için pratikte işe yaramaz. Şu anda, dört gün izin alabilmek için 12 saatten fazla vardiyalar halinde çalışıyoruz ki bunu iş-yaşam dengesi sağladığı için tercih ediyorum. Ancak, çocuk bakımı nedeniyle bazı meslektaşlarım için dört günlük çalışma haftasının daha iyi olacağını bilsem de dört günlük bir haftada yapmamız gereken daha kısa, daha düzenli vardiyalar işe yaramaz. "Halihazırda personel sıkıntısıyla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde daha fazla vardiyayı kapsamamız gerektiğinden, dört günlük çalışma haftası pratik olarak işe yaramaz."

Kullanılmayan emek

Dört günlük çalışma haftası herkes için uygun değildir; bazı çalışanlar, beş günlük çalışma haftası yapısını tercih eder veya dört günlük çalışma haftasından daha fazla saat çalışmayı tercih eder.

Benzer şekilde, bazı mesleklerin diğerlerinden daha fazla zaman alan görevleri vardır. Bu da daha çok fazla mesai ödemeye veya açığı kapatmak için daha fazla personel istihdam etmeye yol açacaktır (İzlanda araştırmasında sağlık hizmetlerinde olduğu gibi), bu da nihayetinde pahalı hale gelebilir.

Son düşünceler: İşletmeniz dört günlük çalışma haftasını benimsemeli mi?

Kısaltılmış çalışma haftası birçok Avrupa ülkesinde yükselişe geçmiş ve Birleşik Krallık'taki birçok işletme için başarılı olmuş olsa da bir şirketin bunu benimsemesi aşırı bir yaklaşımdır. Etkili bir şekilde uygulanması için işveren ve çalışanlarda bir zihniyet değişikliği gerektirir, bu yüzden herkes için uygun olmayabilir.

Artık çalışanlardan çalışma saatleri konusunda daha esnek bir yaklaşım beklenirken, daha kolay ve kademeli bir süreç, hibrit veya esnek çalışma politikasını benimsemek olacaktır.

Aynı şekilde yukarıda da bahsedildiği gibi dört günlük model tüm sektörler için uygun olmayabilir. Araştırmaların ve verilerin kanıtladığı şey, personelin refahını, katılımını, moralini ve üretkenliğini korumaya daha fazla odaklanan kuruluşların faydalar sağladığıdır.​

 

Şunlar da ilginizi çekebilir...

Reed Türkiye 2024 Ücret Rehberi
2 mins read
 1. Featured

Reed Türkiye 2024 Ücret Rehberi

2024 maaş rehberimiz, Türkiye’de yedi sektörün ortalama maaşlarına ve yan haklarına odaklanıyor. Rehberde öne çıkan trendleri ve içgörüleri vurgulamak için Türkiye’de ilan edilen işlerdeki veriler kullanılıyor, bu sayede ülke genelinde iş gücünüz için ortalama maaşları karşılaştırmanız ve ne kazanabileceğinizi öğrenebilmeniz sağlanıyor.

2024’ün başlarında birçok AB ülkesinin hala yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele ettiği bir ortamda her şey belirsiz görünüyor. Buna ek olarak, pandeminin süregelen etkisiyle birlikte ülkede beceri boşlukları yaratan çalışanlar için yoğun bir talep var.

Kurumlarda çalışan, fark yaratan kişilerdir. Dolayısıyla yeni, kaliteli çalışanların ilgisini çekmek ve en iyileri bünyede tutmak için şirketlerin en iyi ücretleri ve yan hak paketlerini sunmak için elinden geleni yapması önem kazanıyor.

Reed’in yayınladığı iş ilanlarındaki verileri kullanan 2024 Türkiye maaş rehberimiz, en başarılı maaş kontrol aracıdır. Ortalama maaşınızı bildirmek için rehberimizi kullanarak Türkiye’nin her yerinde hangi pozisyonların değerli ve uygun olduğunu keşfedebilir ve yeni çalışanlar ararken veya bir sonraki göreviniz için arayıştayken öne çıkabilirsiniz.

Araştırmamızın önemli istatistiki verileri

Yıllık maaş rehberimizi daha fazla zenginleştirmek için 2023’ün sonunda çalışanların bir bölümüyle anket yaptık. Rehberimizin ‘Anket sonuçları’ bölümünde tüm önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araştırmamızda öne çıkan bulgular:

 • Katılan çalışanların %77’si yeni bir iş arıyor veya aramayı düşünüyor

 • Uzmanların %47’si şu anki maaşından mutlu değil

 • %9’u herhangi bir yan hak almadıklarını söylüyor

 • Alınan en yaygın yan haklardan üçü: yıllık maaş zammı (%71), özel sağlık sigortası (%66) ve iş telefonu (%63)

 • Çalışanların en çok istediği yan haklar: performans primi (%60), şirket aracı veya araç ödeneği (%59) ve özel sağlık sigortası (%57).


“Enflasyonla rekabet neredeyse imkansız hale geldiğinden şirketlerin maaş dışında alternatif yan haklara ve çalışma modellerine yönelmesi gerekecek ve çalışanlarını mutlu etmesi ve yeni yetenekler için şirketin cazip konumunu sürdürmesi bir zorunluluk olacak. Maaş dışında yan haklara ek tatil ve sağlık paketlerinin yanı sıra esnek çalışma modeli de dahil edilebilir."


Reed Genel Müdürü Asiye Yıldırım


Reed Türkiye maaş rehberi neden indirilmeli?

 • Reed’in rehberi Türkiye’de yedi sektörün değişen kıdem seviyelerinde birçok pozisyonu kapsıyor. Dönemsel çalışan veya kariyerine yeni adım atmış biri olmanızdan bağımsız olarak, başarıya giden yolda size yardımcı olacak değerli bilgiler edineceksiniz.

 • İşe alım uzmanlarımız her sektöre ilişkin önemli bilgiler sağlarken Reed’in uzmanları iş dünyasını daha derinlemesine tartışıyor. Bu sayede, başka bir yerde tanık olamayacağınız, bambaşka bir iş piyasası perspektifi ediniyorsunuz.

 • Rehberimizdeki veriler bugün beklenen maaşları esas aldığından çalışanlarınıza sunduğunuz veya kendiniz kabul ettiğiniz maaşlarla ilgili bilinçli kararlar almak ve kararlarınıza yön vermek üzere bu bilgileri kullanabilirsiniz. En yeni trendleri ve gelişmeleri takip edebilecek ve yenilikleri kaçırmayacaksınız.

 • 1960’lı yılların başında Reed, Birleşik Krallık’ta işe alım uzmanlığında bir adım attı. O tarihten bu yana bir aile şirketi olarak dünyanın en büyük işe alım markası olduk ve Birleşik Krallık, Avrupa, ABD, Orta Doğu ve Doğu Asya’da ofisler açtık.

 • Dünya genelinde 20 uzman sektöründe uzmanlığımız ve en büyük uluslararası aday veri tabanlarına erişimimizle attığımız her adımda şu amaca hizmet etmek istiyoruz: iş yaşamını iyileştirmek.

Elde tutma, 2023'te işverenler için en büyük öncelik olacak
3 mins read

Elde tutma, 2023'te işverenler için en büyük öncelik olacak

Ülkemiz dayanıklı ve bazı sektörlerde büyüme için umut var, ancak genel olarak işverenlerin 2022'de karşılaştığı zorlukların önümüzdeki yıl da devam etmesi muhtemel.

Enflasyon oranları ve hayat pahalılığı

Liranın değerinin düşmesi, yabancı yatırımcıların ülkede faaliyet göstermesini ve profesyonellerin yurt dışında çalışmasını daha çekici hale getirdiğinden, bu yıl Türk işverenler çabalarını yetenekleri elde tutmaya odaklayacaklar.

Hükumet geçen yıl asgari ücreti iki kez önemli ölçüde artırdı ve birçok iş insanı maaşları yükselen enflasyona denk hale getirmek için mücadele ediyor. Bunun üzerine birçok işveren, mevcut iş güçlerini mevcut işlerinde kalmak üzere teşvik etmek için yıl ortasında benzer bir maaş artışı verdi. Ancak işverenler açısından, Türkiye'de herkesi etkileyen artan hayat pahalılığına ayak uydurmak zor.

Ekonomik krizin bir sonucu olarak özellikle İstanbul gibi şehirlerde gıda ve konut fiyatları yüksek. Bu, birçok kişinin kendini stresli hissetmesine ve işle bağını koparmasına ve daha yüksek bir maaş ve daha az hayat pahalılığı için büyük şehirlerden taşınmaya hazır hissetmesine neden oldu. Uzaktan/hibrit çalışmanın mümkün olmadığı, daha üst düzey pozisyonlarda ortaya çıkan yetenek kıtlığı, şayet hükumet daha fazla önlem almazsa, muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam edecek.

2023'ün öne çıkan trendleri

Artık Türkiye'de faaliyet gösteren daha fazla yabancı şirketle birlikte, profesyoneller için daha fazla fırsat ve işverenler arasında daha fazla rekabet var. Birçok işletme maliyetleri kısmak zorunda kalıyor ve yönetmek için potansiyel olarak küçülmek zorunda kalacak, ancak şirketler küresel tedarik zinciri sorunlarıyla uğraşırken savunma, e-ticaret, pazarlama ve satış gibi bazı sektörler büyüyor.

Mühendislik ve imalat sektörlerinde önemli bir büyüme gördük ve bunun yıl boyunca devam etmesi muhtemel. Jeopolitik konumumuz lojistik açıdan bize büyük avantaj sağlıyor. Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerinde imalat ve lojistik maliyeti daha yüksek, bu da dünya çapındaki şirketlerin kendi maliyetlerini kısmaya çalışmasıyla Türkiye'yi üretim ve ihracat için karlı bir yer haline getiriyor.

Doğal olarak, üretime olan talep arttıkça, mühendisler ve satın alma ve tedarik zincirindekiler çok daha fazla fırsat bulacak. Bu sektörlerde emekliliğe yaklaşan pek çok kişiyle, işletmelerin bu deneyimli çalışanların bilgilerini korumak için strateji oluşturması gerekecek. Bu, ülke genelinde yüksek ciroya katkıda bulundu. Bunun etkisini azaltmanın bir yolu, çalışanları daha üst düzey pozisyonlara getirmek ve alt pozisyonlar için dışarıdan işe almak.

Teklifinizi en iyi hale getirin

İşverenler, çalışan katılımına odaklanmalı ve mevcut iş gücünü desteklemek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Ciro şu anda tüm sektörlerde yüksek, birçok profesyonel kendi masraflarını karşılamak için daha yüksek maaşlara yöneliyor, ancak bazıları yeterli teşvik olmadan istikrarlı bir işten ayrılma konusunda tereddüt ediyor. İşverenler, kimseyi sınırlı yetenek havuzundan dışlamadıklarından emin olmalıdır. Kapsayıcılık taahhüdünü göstermek, daha fazla iş başvurusunu teşvik etmenin en iyi yoludur.

Pozisyon için doğru oldukları takdirde, şirket içindekileri işe almak veya kalıcı hale gelmesi olası profesyonellerle işleri geçici olarak doldurmak uygun maliyetlidir. Çoğu insan öğrenme ve gelişme fırsatını takdir ettiğinden ve işverenlerini sadakatleri ve sıkı çalışmalarıyla ödüllendireceklerinden, tüm doğru becerilere veya niteliklere sahip olmayan işçilere vasıf kazandırmak, büyük bir yatırım getirisi sunar. İş gücüne katılan yeni nesil, özellikle öğrenmeye ve işte organik olarak ilerlemeye heveslidir.

Profesyoneller, giderek daha fazla değerleri kendilerininkine uyan işverenler bulmakla ilgilenmektedir. Artık hayat pahalılığı krizinde bile en rekabetçi maaşı sunmak yeterli değil. Bir şirket etiğini, değerlerini ve kültürünü dürüstçe yansıtan bir çalışan değer yaklaşımına sahip olmak, insanların bir işletmeye katılmadan önce daha bilinçli karar vermelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Birisi en başından ne umması gerektiğini bildiğinde, şirkette daha uzun süre kalma ve değerleri şirketin değerleri ile örtüşmezse hayal kırıklığına uğramama olasılığı daha yüksektir.

İş dünyası liderleri, profesyonellerin pandemiden bu yana beklediği yüksek maaş, büyüme fırsatları, arzu edilen yan haklar ve çalışma saatlerinde ve yerinde esnekliğe ek olarak sağlam bir paket sunmalıdır. Örneğin bazı işverenler, işçilerin evlerini ısıtmalarına ve kışın işe gitmelerine destek olmak için enerji ve yakıt ödenekleri sunarak ilave yol kat etmiştir.

Maaş rehberimiz, birden fazla sektördeki işler için ortalama maaşları gösteren veriler ve sektöre özgü en son trendlere ilişkin bilgiler aracılığıyla kararlarınızı şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Hemen 2023 Türkiye maaş rehberimizi indirin veya bugün danışmanlarımızdan biriyle konuşun.

Reed Türkiye 2023 Ücret Rehberi
2 mins read
 1. Featured

Reed Türkiye 2023 Ücret Rehberi

​Türkiye'deki ortalama maaşları sektörlere göre karşılaştırmak için Ücret rehberi kullanın - hem işverenler hem de çalışanlar için bir kaynak.

2023 maaş rehberimiz, Türkiye'deki yedi sektördeki ortalama maaşları ve yan hakları ele almaktadır. Rehber, ülke çapında iş gücünüz için ücret ve yan hakları karşılaştırmanıza veya kazanç potansiyelinizi keşfetmenize olanak tanır. Hemen ücretsiz maaş rehberimizi indirin.

Ekonomik kriz ve katlanarak artan enflasyon ülke çapında belirsizliğe neden olurken, pandeminin devam eden etkisi ve birçok sektördeki yetenek kıtlığı nedeniyle Türkiye'nin iş gücü önemli ölçüde azaldı.

Bu gergin ve aday odaklı piyasada, doğru profesyonelleri çekmek ve elinizde tutmak için maaşlarınızı yeniden incelemeniz ve rakiplerinizle karşılaştırmanız çok önemlidir.

Rehberimizi kullanarak, ülke genelindeki işlerin değerini anlayacak ve yeni çalışanlar veya yeni bir iş ararken öne çıkmayı başaracaksınız.

Maaş rehberimiz kimlere yönelik?

İster şu anda yeterince kazanıp kazanmadığınızı, ister bir kariyer adımının daha kazançlı olup olmayacağını veya personelinize yeterince ödeme yapıp yapmadığınızı belirlemek istiyor olun, maaş rehberlerimiz, ülke genelinde muhasebe ve finans işlerinden teknoloji işlerine kadar, birden fazla sektördeki maaşları karşılaştırmanıza olanak tanır.

Karşılaştırma konusunda tavsiyeye mi ihtiyacınız var?

Maaşları karşılaştırmak için maaş rehberimizi kullanın ve çalışanlarınıza rekabetçi ücretlendirme planları sunmak için en çok istenen yan hakları değerlendirin. Yetenekli kişilerin azlığı ve talebin yüksek olması nedeniyle, mevcut iş gücünüzü elinizde tutmanıza yardımcı olacak pazar bilgisine sahip olmalısınız. Bunu yapmak, işleriniz için daha fazla sayıda başvuruyu teşvik edecektir.

Maaşınız ne kadar olmalı?

Değerinizi anlamak, yeni bir işi kabul edip etmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olmak veya kariyer yolunuzu belirlemek ve farklı bir sektöre geçmek için zaman ayırmaya değip değmeyeceğini anlamak üzere 2023 maaş rehberlerimizi kullanın?

Rehber hangi sektörleri kapsıyor?

Reed Turkey 2023 maaş rehberimizde, aşağıdaki sektörlerdeki maaşlara ve yan haklara bakıyoruz:

Muhasebe ve finans

İş desteği ve yönetim

Mühendislik ve imalat

İnsan kaynakları

Pazarlama ve satış

Satın alma ve tedarik zinciri

Teknoloji

Bu nedenle, ister bir bilişim müdürü (CIO), finans müdürü (CFO), İK iş ortağı veya pazarlama araştırma müdürü işe almak isteyin, ister bordro uzmanı, denetçi yardımcısı veya satın alma müdürü olarak ne kazanmanız gerektiğini bulmaya çalışın, emin olmak için Reed'in rehberini kullanabilirsiniz.

Neden Reed Türkiye maaş rehberini seçmelisiniz?

Reed'in maaş rehberi mevcut olanların en güveniliridir ve kendi işe alım uzmanlarımızdan alınan veriler ve içgörülerle bir araya getirilmiştir.

Ek olarak, rehber, uzmanlarımızın içgörüleriyle ulusal sektörlere genel bir bakış sunar.

Verilerimiz, en bilinçli seçimleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Maaş ve yan hakların karşılaştırması

Maaş rehberimiz konusunda bilgi vermek üzere 115 çalışanla anket yaptık. Analizin tamamını rehberin "Anketimizden çıkan sonuçlar" bölümünde okuyabilirsiniz.

Araştırmamızdan elde edilen önemli bulgular şunları içerir:

Çeyrek dilimi aşkın kişi (%26) mevcut maaşlarından "biraz mutsuz", %16'sı bundan "çok mutsuz" olduğunu bildiriyor. Neden mutsuz oldukları sorulduğunda, yanıt verenlerin %100'ü bunun nedeninin maaşlarının yaşam maliyetine paralel olarak artmaması olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yüzde üçü, şu anda çalıştıkları yerde herhangi bir yan hakka sahip olmadıklarını söyledi

Yan hak alanlar arasında en yaygın ilk üç imkan, şirket cep telefonu (%67), performans primi (%57) ve sağlık sigortasıdır (%56).

Yeni bir iş ararken, %72'si şirket arabasını/arabayı en cazip yan haklardan biri olarak görür; ardından sağlık sigortası ve performans primi (her ikisi de %65) ve yıllık maaş artışı (%58) gelmektedir.

Maaşları ve yan hakları etkin bir şekilde karşılaştırmak için yukarıdaki düğmeyi kullanarak 2023 Türkiye maaş rehberimizi şimdi indirin.